Česká společnost chemická
Olomoucká pobočka

Otevřený dopis ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy

17. 03. 2021

Předsednictvo Hlavního výboru České společnosti chemické se rozhodlo iniciovat přípravu „Otevřeného dopisu“ ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v návaznosti na provedené změny v aktuálně vydané verzi Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. V rámci provedených úprav bylo vyřazeno učivo, které je nezbytné pro pochopení základů oboru chemie a může způsobit zásadní problémy žákům nejen v jejich dalším studiu, ale i při uplatnění chemických vědomostí v běžném životě.

Konkrétně se jedná o redukci vyčíslování chemických rovnic a zákona zachování hmotnosti, jehož znalost z fyziky by měli žáci uplatnit při jednoduchých výpočtech z chemických rovnic (pouze rozpoznání výchozích látek a produktů nestačí). Toto učivo je součástí základních pilířů oboru chemie, které mají být zcela vyškrtnuty z důvodu velké obtížnosti, což je pro nás velmi těžko přijatelné. Obdobně učivo „chemie a elektřina“ se s oborem fyziky neduplikuje, protože tyto děje jsou v oboru chemie uváděny v jiném kontextu, a v současné době, kdy se v běžném životě stále častěji používají různé druhy baterií a akumulátorů, považujeme tuto změnu za zcela nevhodnou.

Podobně vyškrtnutí dalších témat, jako jsou např. faktory ovlivňující rozpouštění látek, z důvodu duplicity s výukou v rámci 1. stupně, kdy jsou však tyto informace uváděny jen velmi zjednodušeně, považujeme za neopodstatněné. Nelze akceptovat ani vyřazení pojmů fotosyntéza a přírodní látky (cukry, bílkoviny, tuky, vitaminy), neboť uvedená témata přirozeně využívají mezipředmětové vztahy, a dochází tak k rozvíjení a integraci.

Cílem tohoto dopisu je vyjádřit zásadní nesouhlas a požádat nejen o pozastavení platnosti nově vydaného RVP ZV, ale rovněž také o obnovu jednání k úpravě RVP ZV jako celku, na kterém se budou v rámci vzdělávacího oboru chemie podílet zainteresovaní didaktici chemie, odborníci v oboru chemie a zkušení učitelé chemie ze základních a středních škol.

Celý dopis je možné nalézt v níže uvedeném odkazu. Stejně tak je možné vyjádřit tomuto dopisu podporu prostřednictvím níže uvedené petice.

Otevřený dopis ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy
Modul: Aktuality